Nowe mieszkanie – urządzamy przedpokój
Przedpokój to potoczna nazwa tego, co tak naprawdę jest korytarzem. To pierwszy element jaki widzimy po wejściu do mieszkania. Niezależnie od tego, czy jesteśmy mieszkańcem czy gościem w danym mieszkaniu, warto by miejsce to zapraszało nas do środka. Jak to zrobić? O czym pamiętać podczas urządzania przedpokoju? Podpowiadamy o obowiązkowych elementach na polskich korytarzach! Zapraszamy!
Oświetlenie
Najważniejszą kwestią jest odpowiednie oświetlenie korytarza. W zależności od tego czy jest on długi czy szeroki, możesz zdecydować się na jedną lampę pod sufitem lub kilka punktów. Najlepiej sprawdza się jednak oświetlenie punktowe, bo oświetla dobrze całą część korytarza w nowym mieszkaniu. Warto również zainwestować w kinkiety, np. przy lustrze i przy szafce z butami lub innymi gadżetami.
Lustro
Elementem niemal obowiązkowym w polskich mieszkaniach jest lustro na ścianie korytarza. Jest to pomysł może i oklepany, ale sprawdzony. Lustro potrzebne jest na korytarzu z dwóch powodów – po pierwsze domownicy przed wyjściem z domu sprawdzają czy w ich wyjściowym wyglądzie wszystko się zgadza, po drugie – lustro pięknie odbija światło, sprawiając, że korytarz staje się jeszcze bardziej przytulnym miejscem.
Wieszak
Przedpokój to miejsce w którym bardzo często pozostawiamy okrycia wierzchnie (w ciągu wiosny, jesieni, zimy). Żeby móc je gdzieś powiesić potrzebny jest wieszak. Możemy wykorzystać w tym celu wieszak montowany na stałe do ściany lub też wieszak wolnostojący. Wieszak wolnostojący ma więcej plusów, ponieważ w dowolnym momencie możemy zdecydować się na re-aranżację korytarza. Jeśli zdecydujemy się na montaż wieszaka do ściany, upewnijmy się, że posiada on wiele haczyków (wieszaków), tak abyśmy miejsce na kurtki i płaszcze mogli zapewnić również gościom, a nie tylko domownikom.
Szafka na buty
Jesteśmy przyzwyczajeni do trzymania butów w korytarzu. Z jednej strony kultura osobista nakazuje zdejmować obuwie po wejściu do mieszkania ( i najczęściej – o to też powinien zadbać kulturalny właściciel mieszkania – zamieniamy je na kapcie) i podobnie, ubierać tuż przed samym wyjściem. Siłą rzeczy, najlepszym miejscem do przechowywania butów (bądź to na dywaniku bo wygodniej zdjąć, odstawić, ubrać bądź w szafie) jest właśnie przedpokój. Najczęściej buty, których używamy codziennie stoją „na wierzchu”, natomiast pozostałe trzymamy w szafie by móc w każdej chwili po nie sięgnąć. Dobrym rozwiązaniem jest szafa na buty z szufladami – buty w takiej szafie trzymamy w wygodnej pozycji – łatwo się je chowa i wyjmuje, a do tego buty nie są narażone na odkształcenie lub niszczenie. Szuflady można też odpowiednio podzielić: np. jedna dla mamy, druga dla taty, trzecia dla dziecka – lub sezonowo, buty na teraz, buty na inną porę roku, kapcie. W przypadku szaf na buty pozostaje pełna dowolność.
Siedzisko
Przy okazji szafy na buty, warto pomyśleć o wygodnym siedzisku w postaci ławki lub pufy. Współczesne wzornictwo daje wiele możliwości – siedzisko może być nowoczesne lub bardziej klasyczne Można połączyć je z niskim stolikiem na klucze, torebki, gadżety. Taki element wyposażenia jest bardzo potrzebny w naszych mieszkaniach – jest praktyczny i wygodny – zapewnia użytkownikom więcej komfortu – wiadomo, że są takie sytuacje w których lepiej but ubierać na siedząco.
Szafa zabudowana
Elementem często pojawiającym się w korytarzach polskich mieszkań są szafy zabudowane. To praktyczne, choć nie zawsze ładne, meble, które angażują przestrzeń przedpokoju ( którą ciężko w zasadzie zaangażować w inny sposób). Szafy zabudowane należy wykonać u fachowca, który najpierw przyjedzie do mieszkania, wysłucha naszych potrzeb, obejrzy korytarz i zaproponuje najlepszy optymalny rozmiar i najlepsze rozwiązanie. W szafie takiej można przechowywać zarówno odzież wierzchnią, jak i obuwie. Wiele gospodyń w takich korytarzowych szafach przechowuje również akcesoria gospodarstwa domowego takie jak żelazka, deski do prasowania czy odkurzacze.
Elementy dekoracyjne i… gadżety dizajnerskie.
Elementy dekoracyjne nie są tak popularne jak powinny być. Na korytarzach w polskich mieszkaniach poza lustrami pojawiają się ewentualnie i to okazjonalnie ozdoby świąteczne i wieszaki na klucze, a przecież jest tyle możliwości. Hitem są ramki ze zdjęciami montowane w różnych konfiguracjach. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także wieszaki na rower – montowane do ściany pozwalają zamocować rower wewnątrz mieszkania w taki sposób, że niemal przylega on do ściany nie zajmując tak dużo miejsca, ile zająłby w tradycyjnej pozycji. Coraz częściej spotykanym elementem jest też specjalny ociekacz na parasole do którego można włożyć parasol zmoczony w czasie niepogody. Jest to praktyczne, wygodne i modne!