Siłownia w mieszkaniu

Dlaczego warto urządzić siłownię w nowym mieszkaniu?

Powodów dla których warto mieć siłownię w domu jest wiele. Najważniejszym z nich jest fakt, iż warto zachować dobrą kondycję fizyczną, a gdzie zrobić to lepiej niż na siłowni? Wielu z nas nie chce się chodzić do siłowni bo albo za drogo albo ogarnia nas poczucie wstydu, lub po prostu nie mamy na to czasu w normalnym rytmie dnia (do siłowni trzeba przecież dojechać, przebrać się, umyć po ćwiczeniach i wrócić do domu). Urządzenie siłowni – nawet niewielkiej – w mieszkaniu pozwoli nam wykonywać ulubione ćwiczenia w zaciszu własnego mieszkania.

Od czego zacząć?

Zacznij od decyzji – czy chcesz urządzić siłownię na stałe czy raczej wygospodarować miejsce na siłownię mobilną. Jeśli możesz sobie pozwolić na przeznaczenie całego pomieszczenia lub np. antresoli na mini-siłownię – zrób to. Jeśli jednak nie chcesz na stałe wystawiać sprzętów – zaplanuj układ jednego z pomieszczeń w taki sposób, by móc w każdej chwili mieć przynajmniej 6 metrów kwadratowych pustej powierzchni na ćwiczenia.

Ważne, żeby w pomieszczeniu w którym będziesz ćwiczyć był zapewniony stały dopływ świeżego powietrza, np. okno lub wentylacja. Po pierwsze świeże powietrze sprawi, że będziesz się lepiej czuć podczas treningu, a Twoje ćwiczenia będą bardziej efektywna. Poza tym w czasie intensywnego treningu można się spocić, a nikt nie lubi przecież nieprzyjemnego zapachu przepoconych ubrań.

Warto w pomieszczeniu tym zamontować też duże lustro, które ułatwi wykonywanie niektórych ćwiczeń. Nie musisz montować na ścianie płyty lustra (chyba, że chcesz) – równie dobrze możesz do tego wykorzystać lustro szafy przesuwnej w pokoju. Przyda się też odpowiednie oświetlenie – tak, aby ćwiczenia były możliwe o dowolnej dla Ciebie porze dnia  i roku (a przecież latem jest jaśniej do późnych godzin nocnych, w przeciwieństwie do zimy kiedy to szaro robi się około godziny 16).

Gdzie trzymać sprzęty?

Wszystko zależy od tego  czy planujesz siłownię na stałe czy wspomnianą wyżej wersję mobilną oraz od tego jakie sprzęty się w niej znajdą. Jest szereg sprzętów, które można schować i zakamuflować, a w razie ćwiczeń szybko wyjąć: np. hantle, stepery, koło treningowe, hula hop, taśmy rozciągające, piłki do ćwiczeń.

W kwestii większych sprzętów takich jak rowery, orbitreki, duże maszyny do ćwiczeń siłowych, ławeczki – są to niestety sprzęty zajmujące sporo miejsca, ale można je również w ciekawy sposób zakamuflować w pokoju. Jeśli możesz sobie pozwolić na posiadanie kilku sprzętów – zainwestuj w nie – zmotywuje cię to do większej ilości zróżnicowanych ćwiczeń i ciekawszego urozmaiconego treningu. Co więcej, jednocześnie będzie mogło z Tobą ćwiczyć kilka osób – mąż, żona, brat, siostra, dzieci, koleżanki czy koledzy.

Jeśli masz mniej miejsca – zainwestuj w urządzenie wielofunkcyjne, dzięki któremu możliwe będzie wykonywanie różnych ćwiczeń.

Dodatkowo w domowej siłowni

Fajnym gadżetem, którego nie trzeba montować na stałe, a który z pewnością się przyda są: rurka teleskopowa do podnoszenia, którą można zamontować pomiędzy framugą drzwi pokojowych lub uchwyty do podwieszania i podciągania się – montowane również na drzwiach do pokoju.

Jeśli lubisz ćwiczyć z pomocą trenera z filmu – zadbaj o telewizor lub miejsce na tablet. Pamiętaj, że w danym pomieszczeniu często będziesz wykonywać ruchy, które mogłyby zrzucić wolnostojący sprzęt, dlatego zadbaj o to by był on zamontowany na stałe lub odpowiednio zabezpieczony.