Urządzanie krok po kroku

10 kroków – od surowego wnętrza deweloperskiego do przytulnego mieszkanka

Kupując nowe mieszkanie najczęściej decydujemy się na wersję w stanie surowym. Po pierwsze tak jest najtaniej, po drugie – wykańczamy mieszkanie pod siebieJ Jak zachować zdrowy rozsądek i wykończyć mieszkanie by nie zwariować i nie stracić fortuny? Można zlecić to firmie która wykona remont kompleksowo lub skorzystać z naszej listy podpowiedzi.Gdy odbierzesz klucze do mieszkania możesz zrobić z nim już niemal wszystko. Od czego zacząć? Od wizji! Dobrze jest mieć wizję tego w jakim mieszkaniu chce się mieszkać (choć doświadczenie pokazuje, że punkt wyjścia często mija się zupełnie z  efektem końcowym) – ta wiedza będzie nam niezbędna podczas wyboru materiałów wykończeniowych i dekoracji.

I etap: burzenie i budowa

Jeśli na etapie budowania nieruchomości nie zgłaszałeś deweloperowi żadnych zmian w zakresie usuwania/dobudowywania ścian – musisz je burzyć i stawiać na własny koszt. Burzenie i stawianie ścian jest możliwe i sensowne wtedy gdy chcesz w nietypowy sposób zagospodarować przestrzeń w nowym mieszkaniu, np. gdy chcesz z dużego pokoju zrobić dwa oddzielne. Dopiero gdy mieszkanie i jego struktura nabiorą ostatecznych kształtów możesz brać się do dalszej pracy.

II etap: zmiany w instalacjach

Deweloper z pewnością zadbał o instalacje – to dzisiaj standard. Upewnij się czy w mieszkaniu jest wystarczająca ilość gniazdek i czy instalacja sanitarno-hydrauliczna jest zgodna z Twoją wizją kuchni/łazienki. Jeśli nie, to ostatni gwizdek by dokonać jakichkolwiek zmian w tym zakresie. Pamiętaj – zmiany powierzaj tylko wykwalifikowanym specjalistom.

III etap: układanie płytek

Kolejnym etapem jest wykańczanie podłogi – można tutaj wykonać podłogę glazurowaną, podłogę z terakoty, gresu lub kamienia. Na tym etapie należy także położyć płytki na ścianach.

IV etap: gruntowanie i gładzenie ścian

Przed nałożeniem koloru na ściany należy je odpowiednio zagruntować, wygładzić i położyć podkład by farba lepiej pokryła. Gdy masz już podłogi możesz śmiało gruntować.

V etap: parkiet

Na tym etapie możesz położyć panele lub parkiet drewniany. Jeśli zdecydujesz się na dywany – zostaw ten etap na później.

VI etap: drzwi wewnętrzne

Drzwi wejściowe do mieszkania zamontował deweloper – zakładamy, że ci się podobają. Drzwi wewnętrzne należy wybrać i zamontować samodzielnie. To ty decydujesz w którą stronę będą się otwierały, jakiego koloru będą, czy będą pełne czy przeszklone. Dlaczego drzwi montowane są tak późno? Dlatego, że trzeba było czekać na podłogę, której przecież wysokość miała znaczący wpływ na to jakie drzwi zamontujesz.

VII etap: malowanie ścian i tapetowanie

To jest odpowiedni czas na malowanie i tapetowanie. Wybierz kolory w których czujesz się dobrze i przyjaźnie. Kolorów jest tak wiele, że z pewnością dopasujesz coś do swojego gustu. Pamiętaj – jeśli chcesz pomalować ściany w kuchni lub w łazience – wybierz farby  zmywalne, łatwiej będzie ci utrzymać czystość. Jeśli chcesz nadać ścianom nieco zadziornego charakteru wybierz farby strukturalne. Pamiętaj, że jasne farby rozświetlają wnętrze, a ciemne sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze, ale często bardziej przytulne.

VIII etap: montaż gniazdek, oświetlenia, zabudowy

Kiedy wszystko już prawie gotowe – montujemy gniazdka i włączniki świateł oraz samo oświetlenie. Warto pomyśleć o zróżnicowanym oświetleniu – dziennym i na noc. Zastanów się w których miejscach potrzebujesz dużo światła a w którym mniej i bardziej subtelnie. To również etap na którym do akcji wkraczają monterzy zabudowy – zabudowane kuchnie, garderoby, meble.

IX etap: umeblowanie

Gdy wszystko już gotowe do wnętrz wkraczają meble. Meble możesz kupić w jednym miejscu lub skompletować umeblowanie w kilku miejscach – łączenie styli jest bardzo modne. Pamiętaj o podziałach pomieszczeń  na strefy – zadbaj o odpowiednie miejsce do wypoczynku, pracy, nauki, rozrywki.

X etap: dopieszczanie

To etap szczególnie uwielbiany przez kobiety. Kiedy wszystko jest już na miejscu zaczyna się prawdziwe szaleństwo: firany, zasłony, poduszki, koce, dywany, dywaniki, wazony, lustra, ramy, świeczniki, świeczki, zastawy iiiii cała masa innych produktówJ Dopiero teraz twoje mieszkanie nabierze charakteru i stanie się prawdziwie TWOJE!

Pamiętaj o naszych radach podczas urządzania mieszkania a z pewnością będziesz zadowolony z efektu końcowego!