Urządzamy piwnicę

Piwnica to pomieszczenie przydatne w niemal każdym gospodarstwie domowym. To miejsce w którym przechowujemy rzadko używane przedmioty, przetwory, które potrzebują ciemnego i chłodnego miejsca oraz akcesoria sezonowe, które wyjmujemy raz na sezon w zależności od pory roku.  Jest to bardzo praktyczne i doceniane pomieszczenie – posiadają je również mieszkańcy nowych mieszkań w Zielonej Górze na Osiedlu Mazurskim! Nasze piwnice nie są bardzo duże – zajmują standardowo powierzchnię od  3 do 6 m2.

Zaczynamy od planu
Najważniejsze to dobrze zastanowić się jakie będzie przeznaczenie piwnicy. Następnie wydzielenie sekcji. Jeśli w swojej piwnicy będziesz trzymać przetwory – trzeba pomyśleć o półkach lub szafach, jeśli rowery to o specjalnych wieszakach na rowery. Podobnie rzecz ma się z odzieżą sezonową – jeśli chcesz trzymać w piwnicy np. zimowe kurtki i obuwie, pomyśl o tym w jaki sposób zabezpieczyć je przed przykrym zapachem i ewentualnymi uszkodzeniami (spowodowanymi niską temperaturą). Najlepiej pomyśleć o pokrowcach lub hermetycznych pojemnikach.

Jeśli planujesz w piwnicy urządzić kącik na wino, pomyśl o stabilnym i pewnym wieszaku lub szafce na wino ze specjalnymi otworami dostosowanymi do kształtu i wagi butelek. Jeśli chcesz w piwnicy trzymać książki, zadbaj o to by miały suche otoczenie – włóż je do szafy lub przykryj większą płachtą papieru.

Podział przestrzeni
W związku z tym, że piwnica nie jest zbyt dużym pomieszczeniem, a doświadczenie wskazuje na to, że „upychamy” w niej wszystko to, co nie mieści się w mieszkaniu, warto zadbać o odpowiedni podział wolnej przestrzeni w piwnicy. Tylko jeśli będziesz wiedzieć co gdzie trzymasz i będziesz tych zasad przestrzegać, bez trudu znajdziesz to po co wybrałeś się do piwnicy.

Najlepiej z brzegu zostawić miejsce na takie rzeczy, które będą używane najczęściej. Jeśli np. do piwnicy chowasz rower, którym codziennie dojeżdżasz do pracy, wstaw go z brzegu piwnicy, tak by jego codzienne wyjmowanie nie zajmowało dużo czasu i nie było powodem do frustracji, gdy przy okazji wyjmowania spadnie ci kilka innych „gratów”.

Zadbaj o szczegóły
Jeśli piwnica będzie miejscem w którym regularnie będziesz wykonywać skomplikowane czynności – zadbaj o odpowiednie natężenie światła. Pomyśl o przenośnych lampkach ledowych lub latarce, dzięki którym dotrzesz do najbardziej ukrytych zakamarków piwnicy. Nie w każdej piwnicy jest dostęp do prądu – jeśli więc lubisz majsterkować lub sprzątać w towarzystwie muzyki – zabierz ze sobą przenośny odtwarzacz. Jeśli w piwnicy przechowujesz weki i przetwory – podpisuj je, np. co to za przetwory i z jakiego roku, aby w pierwszej kolejności zużywać te najstarsze.

Pamiętaj, że choć piwnica jest dodatkowym metrażem, to nie jest nieskończona – nie zagracaj jej i przechowuj w niej wszystko „z głową”.