Idealna podłoga do nowego mieszkania – co i jak wybrać?

Obecna oferta producentów różnego typu podłóg jest tak bogata, że wybór bywa niezwykle trudny. Podpowiemy na jakie pytania odpowiedzieć przed zakupami, by wybrać właściwy typ podłogi, kolorystykę i producenta materiałów.

Użyteczność

Czynnikiem bezwzględnie najistotniejszym jest użyteczność podłogi – przed zakupami zastanówmy się do jakiego pomieszczenia przeznaczona będzie dana podłoga, jakie czynności będą w tym miejscu wykonywane, na jakie czynniki podłoga będzie narażona.

Pamiętajmy, że jasne podłogi (niezależnie od tego z czego są wykonane) będą zawsze cięższe do utrzymania w czystości, aniżeli ciemne, jednak jasne wyraźnie powiększają przestrzeń, podczas gdy ciemne przeciwnie, odejmują pomieszczeniu wielkości.

Jakość

Częstym czynnikiem decydującym o wyborze danej podłogi jest jej cena  – nie sugerujmy się nią jednak. Jest oczywiste, że wykładzina będzie tańsza niż dobrej jakości panele, jednak panele powinny okazać się bardziej żywotne i praktyczniejsze.

Warto czasami zainwestować na początek większą kwotę, niż po krótkim okresie wymieniać podłogę z tytułu kiepskiej jakości.

Panele podłogowe

Kiedy wybrać panele podłogowe? Panele to materiał wykończeniowy, który nadaje się do niemal wszystkich pomieszczeń – można je zastosować również w łazienkach i w kuchniach, jednak tam dla bezpieczeństwa należałoby zadbać o dodatkowe zabezpieczenie ich przed wilgotnością i dodatkowym zabrudzeniem (np. panele winylowe).

Panele podłogowe są dość uniwersalnym rozwiązaniem – są tańsze niż podłoga drewniana i łatwiejsze w montażu. Ogromnym ich atutem jest fakt, iż produkowane obecnie panele nie muszą być montowane na klej (panele z systemem samozatrzaskowym). Istnieje wiele wzorów paneli – mogą one imitować deskę drewnianą, lub zupełnie jej nie przypominać. Odcieni i kolorów jest tyle, ile inspiracji posiadają producenci – od niemal białych po niemal czarne, a także kolorowe, ze specjalnymi wzorami itd.

Kupując panele zwróćmy uwagę na wymiary, klasę ścieralności, system montażu, klasę wyciszenia pomieszczenia oraz jeśli chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe – czy panele które sobie upodobaliśmy, nadają się do tego.

Podłogi drewniane – parkiet

Podłogi drewniane to piękne i naturalne podłogi, jednak z uwagi na ich dość wysoką cenę, są coraz rzadziej montowane. Deski podłogowe wysokiej jakości cieszą się wysoką odpornością na ścieranie i uszkodzenia, a odpowiednio zabezpieczone środkami lakierniczymi, pozwalają na nieprzepuszczanie wilgoci.

Możemy również zdecydować się na parkiet drewniany, czyli deszczułki zwane klepkami – to rozwiązanie stosowane od dawien dawna, ale wciąż w modzie! Podłogi takie są wytrzymałe – nawet zużyte da się „zrehabilitować” i dzięki cyklinowaniu będą jak nowe nawet po wielu latach!

Drewno sprawi, że w pomieszczeniu będzie cieplej, bowiem naturalne drewno stanowi samą w sobie warstwę izolacyjną. Co więcej, drewniane deski w przeciwieństwie do paneli, doskonale tłumią hałas i gwarantują bardzo dobrą izolację akustyczną.

Płytki podłogowe i gres szkliwiony, porcelanowy

Płytki podłogowe choć nie zawsze najpiękniejsze, to bardzo praktyczne. Zaleca się montować je przede wszystkim w pomieszczeniach, które mogą być narażone na duże natężenie ruchu. Warto również wybrać płytki do pomieszczeń w których spodziewamy się dużej wilgoci oraz zabrudzeń, które z płytek bardzo łatwo usunąć.

Płytki podłogowe (kafle, terakota) są dość odporne na zarysowania, potłuczenia i przebarwienia i co najważniejsze dla wielu z nas – bardzo łatwo usunąć z nich zabrudzenia. Płytki znajdują zwolenników również wśród właścicieli zwierząt domowych – z płytek najłatwiej usunąć sierść pupila oraz inne ciekawe niespodzianki, które jak wiemy pupil potrafi zafundować.

O czym należy pamiętać, decydując się na podłogę z kafelek? Kafelki podłogowe są zimne, więc lepiej nie kłaść ich w pokoju dziecięcym, chyba, że dodatkowo położymy na nie dywan/wykładzinę.

W zależności od potrzeb możemy przebierać w płytkach – od błyszczących, przez matowe, po płytki 3d, płytki strukturalne oraz płytki antypoślizgowe.

Elementy stylistyczne

Podłoga w naszych mieszkaniach odgrywa ogromną rolę nie tylko funkcjonalną, ale i estetyczną. Jeżeli chcemy aby całość współgrała, podłogę należy dopasować do ścian i stylu pomieszczenia (lub odwrotnie).