Wybór odpowiednich wzorów i kolorów a także struktur na ścianach to kwestia niezwykle ważna – w takim otoczeniu spędzimy większość czasu, a przynajmniej aż do następnego remontu. Warto zatem dobrze zastanowić się zarówno w kwestii wyboru materiałów jak i barw oraz wzorów.
Możliwości jest bardzo dużo – tapety której jeszcze kilka lat temu były pasee, teraz wracają do łask i święcą tryumfy. Co zatem mamy do wyboru? Tapety, farby, panele ścienne, farby strukturalne, korek (tak!), panele 3d i… boazeria.
Tradycyjna farba
Farby zawsze były najtańszym i najszybszym rozwiązaniem. Znajdują zwolenników wśród osób ceniących prostotę i elegancję. Ściany malowane doskonale komponują się również z wzorzystymi tapetami – zdając się na wyczucie smaku, można pięknie wykończyć wnętrze niskim kosztem i niewielkim nakładem czasu.
Dzisiejszy rynek materiałów dekoratorskich pozwala nam wybierać spośród kilkunastu typów farb i – zaryzykujemy stwierdzenie – niezliczonej ilości kolorów.
Do najpopularniejszych rodzajów farb należą:
Farby akrylowe
Są to farby, które są dość wytrzymałe. Są raczej odporne na wilgoć i zabrudzenia, w związku z czym można nimi również pomalować łazienkę czy kuchnię. Oczywiście ze zmywaniem farby nie należy przesadzać, gdyż prędzej czy później możemy zmyć całą warstwę.
Farby lateksowe
Farby lateksowe to jedne z najbardziej wytrzymałych dostępnych na rynku. Dzięki temu, że ich skład bogaty jest w żywice, farba lateksowa położona na ścianie posłuży długie lata, bowiem może być wielokrotnie zmywana, a nawet szorowana. Najczęściej farby lateksowe wybierane są do malowania pokoików dziecięcych, ponieważ zwykle to tam najwięcej jest zmywania ścian J
Farby ceramiczne
To farby oddychające, doskonale odporne na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne takie jak zmywanie czy szorowanie. Co ciekawe, dzięki specjalnej kompozycji składników, farby ceramiczne wykazują również odporność na działanie grzybów, pleśni, różnych detergentów. Znakomicie odnajdują się we wnętrzach takich jak łazienki, toalety, kuchnie czy piwnice.
Farby anty i hipoalergiczne
Dzisiejsze możliwości pozwoliły osiągnąć również rozwiązanie doskonałe dla alergików i osób wrażliwych na zawartość niektórych składników w tradycyjnych farbach. Farby dla alergików nie zawierają szkodliwych da osób uczulonych związków organicznych (czyli LZO). Warto wiedzieć, że farby takie nie mają typowego ciężkiego chemicznego zapachu, dzięki czemu po malowaniu nie trzeba wietrzyć wielokrotnie pomieszczenia. Z tego też tytułu zaleca się malowanie takimi farbami pokoików dziecięcych, które malowane są na krótko przed „wprowadzeniem” lokatorów.
Farby strukturalne
Farby strukturalne to specjalne farby, które dzięki specjalnemu wypełnieniu pozwalają na stworzenie ziarnistej struktury na ścianach. Bogactwo kolorów oraz różnorodna granulacja uziarnienia pozwalają stworzyć niesamowite efekty na ścianie. Farby strukturalne doskonale nadają się do nowoczesnych loftowych wnętrz oraz wszędzie tam, gdzie chcemy ukryć nierówną powierzchnię.
Boazeria na miarę XXI wieku
Boazeria kojarzy nam się przede wszystkim z drewnianymi listewkami układanymi deska w deskę w korytarzach czy też kuchniach. Dzisiejsze pojęcie boazerii jest nieco szersze – poza deskami, które odpowiednio dobrane i wykonane również mogą ciekawie wyglądać, jako boazerię wykorzystuje się korek. Okładzina korkowa doskonale sprawdza się w roli środka artystycznego – ściany pokryte okładziną nie tylko przykuwają oko, ale są bardziej ciepłe i wyciszone.
Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt modeli okładziny – można wybierać spośród różnej struktury i typu drzewca, grubości okładziny. Okładzina zazwyczaj jest sprzedawana w formie płytek, lecz można także kupić okładzinę „z metra”.
Faktura korka idealnie wpisuje się w klimaty ekologicznego, organicznego mieszkania, które designem nastawione jest na bliskość z naturą. To ponadczasowe rozwiązanie doskonale sprawdzi się także w nowoczesnym mieszkaniu. Niebywałym atutem okładziny korkowej jest jej pochodzenie – to w 100 procentach naturalny i ekologiczny surowiec, który poza tym, że jest atrakcyjny estetycznie jest też bezpieczny i przyjemny. Korek, jako materiał naturalny daje również możliwość stabilizacji temperatury wnętrza i wilgotności powietrza – dzięki temu wnętrze ma swój niepowtarzalny mikroklimat.
Miękkie panele ścienne
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dla zwolenników nowoczesnych geometrycznych kształtów i kolorów. Miękkie panele ścienne przyjmują różne kształty – od okrągłych, kolistych, poprzez typowe kształty geometryczne aż po wymyślne abstrakcyjne kombinacje. Panele dostępne u większości producentów wykonane są z podobnego surowca, czyli elastycznej pianki poliuretanowej, która pokryta jest charakterystyczną aksamitną strukturą.
Panele są miękkie i bardzo przyjemne w dotyku, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w pokojach dla dzieci, młodzieży oraz w sypialniach.
Panele mają różną grubość i „miękkość”, montuje się je bezpośrednio do ściany łatwo dostępnym klejem montażowym. Panele takie nie należą to najtańszych rozwiązań, ale z pewnością do jednych z najbardziej widowiskowych i oryginalnych.
Panele 3D
Panele 3D funkcjonalnością nieco przypominają stare dobre kasetony. Są to elementy różnych rozmiarów, wykonane z trwałego i odpornego tworzywa, montowane bezpośrednio do ściany. Wykonane są z gipsu – lepsze panele 3D dodatkowo wzmocnione są włóknem szklanym. Są to produkty niepalne, nietoksyczne.
Jest wiele wzorów i rozmiarów paneli 3D – w zależności od upodobania możemy kupić białe panele i je pomalować lub wybrać gotowe, w takim wzorze i kolorze jaki nam się podoba.
Tapety
Dzisiejszy rynek tapet to istna studnia bez dnia. Miliony wzorów i kolorów – nawet najbardziej wybredny dekorator znajdzie coś dla siebie! W zależności od tego jakie wzory interesują nas najbardziej oraz od tego do jakiego pomieszczenia będzie tapeta (pokój, kuchnia, łazienka itd.) możemy wybierać spośród 7 podstawowych typów tapet:
Tapety papierowe
To najbardziej popularne tapety. Składają się z dwóch warstw papieru, z czego górna warstwa to ta z nadrukiem. Klei się je poprzez naniesienie odpowiedniej ilości kleju na płat tapety. Są to dość tanie tapety, co przekłada się na to, iż nie są bardzo trwałe. Nie nadają się do położenia w kuchni czy łazience, gdyż szybko przestaną spełniać swoje funkcje.
Tapety winylowe
Są to najczęściej wybierane tapety – zapewne dlatego, że można je zmywać (nie tapety, a to co na przykład dzieciaki na nich namalują) i dość wytrzymałe. Są pokryte specjalną warstwa PCV, która zabezpiecza nadruki przed niszczeniem. Nadają się również do łazienek i kuchni.
Tapety flizelinowe
Są to tapety wykonane na fizelinie. Są to najprostsze w montażu tapety – nie trzeba smarować tapety, wystarczy klejem pokryć ścianę i już!
Tapety z włókna szklanego
Są to nowoczesne tapety, które charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością na różnego rodzaju czynniki takie jak otarcia, zadrapania, działania środków chemicznych i warunków atmosferycznych. Doskonale nadają się zarówno do mieszkań jak i do lokali komercyjnych. Są dosyć drogie, jednak warte swojej ceny. Położone raz zostaną w doskonałej kondycji na długo.
Tapety do malowania
To doskonały wybór dla tych, którzy lubią często zmieniać kolory wnętrz. Tapeta do malowania również ma wzory, jednak wyłącznie w warstwie struktury. Możemy więc położyć tapetę siateczkową lub też o strukturze nierównego tynku, a następnie pomalować ją dowolną farbą akrylową.
Fototapeta
Fototapety uznane kilka lat temu za kiczowate, dziś są najczęściej stosowanym elementem ściennego wyposażenia wnętrz. Dzisiejsze możliwości, bogactwo wzorów i możliwości aranżacyjne jakie dają fototapety sprawiają, że dzięki fototapecie w salonie możemy mieć stację londyńskiego metra, a w sypialni być w bajecznym rajskim ogrodzie.
To rozwiązania idealne dla tych, którzy czują obrazem. Fototapety są stosunkowo drogie, jednak widok jaki potrafią zapewnić z pewnością wart jest tej ceny.
Płytki i klinkiery, piaskowce
Najnowszym trendem, spotykanym zwłaszcza w mieszkaniach z dużymi przestrzeniami jest stosowanie na ścianie kamienia – bądź to w formie piaskowca bądź płytek klinkierowych lub cegłopodobnych. Jest to rozwiązanie wymagające sporego zaangażowania lub wynajęcia ekipy fachowców, którzy to położą. Dobrze położona ściana z kamienia potrafi jednak zaprzeć dech w piersiach. Warto rozważyć takie rozwiązanie w dużym pomieszczeniu.